Smiley face

School, City, District, County, State, National Elections On Nov. 3 Ballots In Hopkins County

Registered Hopkins County voters will have one more change to cast ballots at any one of the 12 county voting locations between 7 a.m. and 7 p.m. Nov. 3, 2020.

At least 15 state, national and federal races are on Nov. 3 Hopkins County ballots. Overall, there are 38 different ballots, including elections for 7 county and 3 district positions with only one candidate; and 3 school board and 2 city elections which have drawn multiple candidates.

Local elections include those for Sulphur Springs City Council, Cumby City Council, Miller Grove ISD Board of Trustees, North Hopkins ISD Board of Trustees and Yantis ISD Board of Trustees.

City Elections

Sulphur Springs

On the Sulphur Springs Special City Council ballot vying for Place 1 are Jay W. Julian, Mark Bradley, Vanessa Diosdado and Justin M. Brown; and for Place 5 are Ricardo Chavarria and Gary Spraggins.

Unchallenged on the special election ballot for Place 2 on Sulphur Springs City Council is Harold Nash Sr., who was appointed in December by the City Council to fill the seat until the election, and for Place 3 is Oscar Aguilar, who also was unchallenged and took the oath for the seat in May.

(Click here to read Sulphur Springs City Council candidate profiles for Places 1 and 5. See KSST Radio’s YouTube channel to view video interviews with some candidates.)

Cumby

Candidates on the Cumby City Council ballot for Place 1 are Sheryl Lackey and Wayne Mobley, and for Place 2 are Amber Hardy and Audri Mayo. Unchallenged in his bid for election as mayor of Cumby is Doug Simmerman.

Also on the Cumby City Council ballot is Proposition A, which asks residents to vote for or against reauthorizing a local sale and use tax of 1/4 of one percent within the city to help fund street maintenance and repairs. (Click here to read candidate profiles for Place 1 and 2 candidates.)

School Elections

Miller Grove ISD

The Miller Grove ISD Trustee election for four full-term at-large seats on the school board drew five candidates. Incumbent Clark L. May is challenged by Lee Roy Stracener, Mike Hasten, Cole W. Middleton and Ryan Claxton.

North Hopkins ISD

On the North Hopkins ISD Board of Trustees election ballot, vying for 2 full-term at-large seats on the school board are Jackie F. Boles Jr., incumbent David P. James and incumbent Brian Lewis.

Yantis ISD

Although on a separate paper ballot in Hopkins County, the Yantis ISD Trustees election ballot features 4 candidates for 2 full 3-year at-large seats on the school board: Jennifer Larkin, Teresa Starrett, Jennifer McKeever and Melissa Stephens.

This election includes voters in both Hopkins and Wood County. Wood County voters will be required to vote in the precinct they are registered in. (Click here to view Yantis ISD school board candidate profiles.)

District & County Elections

Unchallenged at the County and District level and appearing on all Hopkins County ballots are the following incumbent Republican candidates:

  • 8th Judicial District Judge Eddie Northcutt
  • 62nd Judicial District Judge Will Biard
  • 8th Judicial District Attorney Will Ramsay
  • Hopkins County Attorney Dustanna “Dusty” Hyde Rabe
  • Hopkins County Sheriff Lewis Tatum
  • Hopkins County Tax Assessor-Collector Debbie Pogue Mitchell

Unchallenged on ballots by precinct for county precinct positions are the following Republicans:

  • Hopkins County Precinct 1 Commissioner Mickey Barker, incumbent
  • Hopkins County Precinct 3 Commissioner Wade Bartley, incumbent
  • Hopkins County Precinct 1 Constable Norman Colyer, incumbent
  • Hopkins County Precinct 2 Constable John Brian Beadle

State, National Elections

Candidates on all Hopkins County ballots include, by ballot order and election:

President/Vice-President

  • Donald J. Trump/Michael R. Pence, Republican
  • Joseph R. Biden/Kamala D. Harris, Democratic
  • Jo Jorgensen/Jeremy “SPIKE” Cohen, Libertarian
  • Howie Hawkins/Angela Walker, Green

U. S. Senator

  • John Cornyn, Republican
  • Mary “MJ” Hegar, Democratic
  • Kerry Douglas McKennon, Libertarian
  • David B. Collins, Green

U. S. Representative District 4

Railroad Commissioner

  • James “JIM” Wright, Republican
  • Chrysta CastaƱeda, Democratic
  • Matt Sterett, Libertarian
  • Katija “KAT” Gruene, Green

Chief Justice, Supreme Court

  • Nathan Hecht, Republican
  • Amy Clark Meachum, Democratic
  • Mark Ash, Libertarian

Justice, Supreme Court, Place 6 – Unexpired Term

  • Jane Bland, Republican
  • Kathy Cheng, Democratic

Justice, Supreme Court, Place 7

  • Jeff Boyd, Republican
  • Staci Williams, Democratic
  • William Bryan Strange III, Libertarian

Justice, Supreme Court, Place 8

  • Brett Busby, Republican
  • Gisela D. Triana, Democratic
  • Tom Oxford, Libertarian

Judge, Court Of Criminal Appeals Place 3

  • Bert Richardson, Republican
  • Elizabeth Davis Frizell, Democratic

Judge, Court Of Criminal Appeals Place 4

  • Kevin Patrick Yeary, Republican
  • Tina Clinton, Democratic

Judge, Court Of Criminal Appeals Place 9

  • David Newell, Republican
  • Brandon Birmingham, Democratic

Member, State Board Of Education, District 9

  • Keven M. Ellis, Republican
  • Brenda Davis, Democratic

State Representative District 2

Justice, 6th Court Of Appeals District, Place 3

  • Ralph K. Burgess, Republican
State, national and federal elections from Hopkins County sample ballots

Author: Faith Huffman

Share This Post On