SSHS UIL Academic Team Placed Second at North Lamar Invitational - Ksst Radio

SSHS UIL Academic Team Placed Second at North Lamar Invitational

Congratulations the SSHS Wildcat UIL Academic Team who finished 2nd place overall this past Friday and Saturday, January 18 – 19, at the North Lamar Winter UIL Invitational meet. The following students and teams brought home awards in their events.

 

Ready Writing Annemarie Gunn 1st Place
(Gail Herman – Coach) Brianna Wooten 3rd Place
LD Debate Corban Philo 1st Place
(Kayla Weir – Coach)    
Number Sense Andrew Westlund 1st Place (10th Grade)
(Gerald Grafton – Coach)   4th Place Overall
  Braden Fisher 2nd Place (11th Grade)
    5th Place Overall
  Gillian Thomas 5th Place (12th Grade)
  Blake Talmage 4th Place (11th Grade)
  Number Sense Team

Andrew Westlund

Bradyn Fisher

Gillian Thomas

2nd Place Team
Social Studies Brandon Hodges 1st Place
(Madison Millsap – Coach) Leif Thomas 5th Place
  Social Studies Team

Brandon Hodges

Leif Thomas

Felipe Alba

1st Place Team
Calculator Carissa Carter 3rd Place (11th Grade)
(Gerald Grafton – Coach)   5th Place Overall
  Isaac Gutierrez 3rd Place (10th Grade)
  Calculator Team

Carissa Carter

Isaac Gutierrez

Peyton Baugh

2nd Place Team
Spelling Chase Charlton 3rd Place
(Gail Herman – Coach) Natalie Cruz 5th Place
  Spelling Team

Chase Charlton

Natalie Cruz

Gisselle Garcia

Miriam Tran

2nd Place Team
Mathematics Andrew Westlund 3rd Place – 10th Grade
(Gerald Grafton – Coach) Peyton Baugh 4th Place – 11th Grade
  Brayden Fisher 5th Place – 11th Grade
  Mathematics Team

Peyton Baugh

Brayden Fisher

Andrew Westlund

2nd Place Team
Accounting Gillian Thomas 2nd Place
(Paula Hass – Coach)    
Science Matthew Harper 1st Place (9th Grade)
(Kaitlyn Black, Steven Allemang, and Amanda Clark – Coaches) Jasmin Vargas 5th Place (9th Grade)
Literary Criticism Carissa Carter 1st Place
(Gail Herman – Coach) Natalie Cruz 3rd Place
  Lainey Whittle 4th Place
  Literary Criticism Team

Carissa Carter

Natalie Cruz

Lainey Whittle

1st Place Team
Current Events Brandon Hodges 2nd Place
(Madison Millsap – Coach)    
Prose Interpretation Rachel Bramlett 1st Place
(Lesha Woodard – Coach)    
Computer Science Brayden Fisher 1st Place
(Matt Wilder – Coach) Kevin Orozco 2nd Place
  Josh Rissman 3rd Place
  Nathan Tiegiser 4th Place
  Blake Talmage 5th Place
  Andrew Westlund 6th Place
  Computer Science Team

Brayden Fisher

Kevin Orozco

Josh Rissman

1st Place Computer Science Team
Copy Editing

(Brandon Nelson – Coach)

Angela Brown 6th Place
Editorial Writing Angela Brown 2nd Place
(Brandon Nelson – Coach) Natalie Cruz 3rd Place
Headline Writing Natalie Cruz 1st Place
(Brandon Nelson – Coach)    

Author: Jimmy Rogers

Share This Post On